Урок
позакласного читання у 1 класі за твором В. Сухомлинського «Красиві
слова і красиве діло»
Вчитель: Дубинюк Л. М.
Тема: «У царстві
справедливості й добра»
Мета: ознайомити
учнів із творчою спадщиною В.О.Сухомлинського на прикладі оповідання « Красиві слова і красиве діло»;
- розвивати мовлення дітей,
мовну та життєву компетенції;
- вдосконалювати навички
читання;
- виховувати бажання творити
добро, бути ввічливими і вдячними за доброту.
Обладнання:портрет
В.О.Сухомлинського, виставка книг В.О.Сухомлинського, мультфільм « Просто так»,
малюнок дерева, листочки.
Хід уроку
I.
Орг. момент
II.
Оголошення теми і завдань уроку
справедливості У добра й царстві
-
Як ви розумієте цей вислів ?
Епіграф до уроку «Сказав
мудрець: живи, добро звершай,
Та нагород
за це не вимагай.
Лише в
добро й у вищу правду віра
Людину
відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає
істина стара:
Людина
починається з добра !»
III.
Актуалізація опорних знань
-« Асоціативний кущ»:
- добро-
-«Мікрофон»: учні розповідають
про свої добрі вчинки
IV.
Вивчення нового матеріалу
- Розповідь учнів про життя і творчість В.О.Сухомлинського
1-й учень.
Народився Василь Олександрович Сухомлинський на Україні у с. Василівка
Кіровоградської обл. в незаможній сім’ї гарячого серпневого дня 1918 року.
2-й
учень. Батько його, Олександр
Омелянович, орав, працював столяром і теслярем у поміщицьких і селянських
господарствах, майстрував колеса і музичні інструменти. Пізніше був сільським
активістом, керував трудовим навчанням з деревообробної справи.
3-й
учень. Мати, Оксана Юдіна,
працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами
сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки. У сім’ї, крім Василя, було
ще троє дітей – Іван, Сергій і Меланія. Батьки ніколи не карали дітей, не
вживали лайливих слів, дотримувались традицій народної педагогіки. Тому,
мабуть, усі їхні діти обрали професію вчителя.
4-й учень.
Змалку в дітей виховували любов до книги. У діда була бібліотека. Помираючи,
свої книги він віддав Василеві. Батько змайстрував хлопчикові красиву скриньку,
де він зберігав найулюбленішу літературу: твори Франка, Гоголя, Лесі Українки.
5-й учень.
Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби й
пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати
було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння
акації одержував два зошити. У навчанні був старанним і здібним, мав чудову
пам'ять. Був хорошим товаришем. У школі допомагав товаришам, яким важко
давалася математика.
6-й учень.
Під час Великої Вітчизняної війни Василь Олександрович став на захист
Батьківщини. Був двічі тяжко пораненим, довго лікувався в шпиталі. Після
перемоги Сухомлинський знову повернувся до школи, працював учителем, а потім –
директором Павлиської школи, де пропрацював 22 роки
7-
учень. Прожив 52 роки. Написав понад 70 томів
наукових праць, біля 1500 цікавих розповідей для дітей: мініатюр, казок, оповідань, легенд, притч, новел.
-
Ознайомлення з виставкою книг В.О.Сухомлинського
-
-
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V.
Опрацювання твору В.О.Сухомлинського
« Красиві слова і красиве діло»
-
Робота над заголовком: пояснити значення слів «красиві»
-
Первинне читання тексту вчителем з передбаченням
Василь СУХОМЛИНСЬКИЙ
Красиві слова і красиве діло
Красиві слова і красиве діло
Серед поля стоїть маленька хатина. її
побудували, щоб у негоду люди могли сховатися й пересидіти в теплі.
Одного разу
серед літнього дня захмарило й пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців.
Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.
Коли це
бачать: до хатини біжить ще один хлопчик. Незнайомий. Мабуть, з іншого села. Одежа на
ньому була мокра, як хлющ. Він тремтів од холоду.
І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав: (передбачення)
І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав: (передбачення)
— Як же ти
змок на дощі! Мені жаль тебе...
Другий теж
промовив красиві й жалісливі слова : ( передбачення )
— Як страшно
опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі...
А третій ( передбачення ) не сказав ні слова. Він мовчки зняв із себе
сорочку й дав її змоклому хлопчикові. Той скинув мокру сорочку й одягнув суху.
Гарні не
красиві слова. Гарні — красиві діла.
— Чи пожаліли хлопці незнайомого хлопчика, що
змок?
— Як кожний із них це зробив?
— Як розуміти вислів «Гарні не красиві слова. Гарні красиві діла»
1. Читання тексту учнями ( робота в групах )
І гр. – ( діти, які читають швидко )- читають мовчки
ІІ гр. – колективно – « Ланцюжком» з допомогою вчителя
2. Вибіркове читання
-
Де стояла хатинка ?
-
Де були хлопці ?
-
Що робив незнайомий хлопчик ?
-
Що сказав перший хлопчик ?
-
Що сказав другий хлопчик ?
-
Що зробив третій хлопчик ?
-
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VI.
Закріплення вивченого матеріалу
1. Рефлексія
-
Яке оповідання читали ?
-
Хто його автор ?
-
Що корисного почули ?
Перегляд мультфільму « Просто так»
-
Що нового дізналися з побаченого ?
2. Колективна творча вправа « Дерево Добра»
-
У вас на партах є листочки, на яких ви напишіть слово доброти і почепіть
його на наше чарівне дерево Добра ( діти пишуть свої слова, виходять до дошки,
зачитують їх і прикріплюють до дерева ).
-
Звучить пісня про добро Н. Май
VII.
Підсумок уроку
Слово вчителя:
-
Кажуть, коли народжується людина, Бог запалює на небі зірку і посилає до
неї Ангела-охоронця. Уві сні Ангел цілує дитя тричі: в чоло – аби воно зростало
розумним, в личко – щоб було красивим, та в груди – аби здоров я, любов і добро
вселились в його тіло, серце і душу.
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш…
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа,
Яка з глибини душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти!
Немає коментарів:
Дописати коментар