Урок літературного читання в 4 класі за твором В.Сухомлинського "Не загубив, а знайшов"
Вчитель: Шпак С.О.
Тема: Людина починається з добра. «Не
загубив, а знайшов» Василь Олександрович Сухомлинський.
Мета:
формувати компетентності:
ключові (уміння
вчитися – самостійно, добирати необхідні знання й способи діяльності для
виконання навчально-пізнавальних завдань; використовувати інформацію різних
джерел для генерування власних ідей, адаптуватися в мовному середовищі шляхом
толерантної участі в спілкуванні) та
предметні: активізувати знання
учнів про творчість В.О. Сухомлинського –учителя та казкаря; закріплювати вміння
читати свідомо й виразно; вчити аналізувати, узагальнювати прочитане; розвивати
пізнавальний інтерес, творчу уяву, критичне мислення, навички роботи в парі,
групі; виховувати доброзичливе ставлення до навколишніх, формувати найкращі
людяні риси, бажання трудитися.
I.
Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Будем гарно працювати,
Щоб усе на світі знати.
1. Організація класу.
– На сьогоднішньому уроці учні повинні бути:
·
уважні;
·
розумні;
·
радісні;
·
організовані;
·
обізнані;
·
кмітливі;
·
компонентні.
II.
Установчо-мотиваційний момент
–
Який у вас настрій? Усміхніться, поділіться гарним настроєм з товаришем
–
Який з них відповідає вашому настрою?
III.
Повідомлення теми та мети уроку
IV.
Мотивація навчальної діяльності
–
Я бажаю, щоб такий настрій був у вас до кінця уроку.
1.
Очікування. Вправа «Мікрофон».
–
Що очікуєте від уроку?
–
Наприкінці уроку почуємо, чи виправдалися ваші очікування.
V.
Актуалізація знань про життєвий
та творчий шлях письменника
1.
Вправа «Мозкова атака».
Подивіться на портрет. Хто зображений на ньому?
–
Що вам уже відомо про Василя Сухомлинського?
(Презентація матеріалу. Учитель без аналізу записує всі
відповіді учнів. Виставка книг, рубрика «Це цікаво»)
2.
Підсумок. Сенкан «В. О. Сухомлинський»
–
Хто? Педагог, письменник, директор,
батько.
–
Який? Відомий, розумний, добрий,
щирий.
–
Що робив? Навчав, писав, любив,
спостерігав.
–
Речення. Навчав дітей добру.
–
Синонім. Учитель.
Сьогодні на уроці ми опрацюємо оповідання «Не загубив, а
знайшов». Щоб отримати високу оцінку на уроці, треба активно працювати,
показати свої знання, а також зібрати за роботу найбільше смайликів (усмішок).
VI.
Вивчення нового матеріалу
1.
Робота над оповіданням
·
Стратегія «Передбачення»
–
Прочитайте заголовок до тексту.
–
Про що може піти мова в цьому творі? Перевірити правильність вашого
правильність можна прочитавши текст.
2. Словникова робота
– Давайте з’ясуємо значення деяких слів, які
траплятимуться в тексті.
·
відміряй
·
уздовж
·
впоперек
·
попервах
·
збиток
·
знахідка
3. Попрацюймо в парах
1 група.
З’єднай слова та їх значення
2 група.
Запиши, як ти розумієш вислів
·
поки руку набив
3 група.
Знайди в тексті антоніми до поданих слів. Запиши їх
·
прийшов
·
на початку
·
легко
·
спокійно
·
перша
·
важче
·
знайшов
·
вистромив
4 група.
Вибери синоніми до слів
трудитися – працювати
3.
Коментоване читання
–
Чи підтвердились ваші передбачення?
–
Що доручив батько сину?
–
Чи легко легко йому копати ділянку?
–
Чому у сина було неспокійно на душі?
–
З якою метою батько дав синові таке нелегке завдання?
–
Як ти вважаєш, яким був син? Наполегливий,
трудолюбивий, слухняний.
4.
Повторне читання оповідання мовчки. Тести
5. Аналіз змісту оповідання з елементами
вибіркового читання
–
Яке завдання дав батько синові? Зачитайте з тексту.
–
Що знайшов син?
–
У яких реченнях висловлено головну думку оповідання?
VII.
Закріплення вивченого матеріалу
1.
Бесіда
–
Поміркуйте, з якою метою батько дав синові таке завдання?
–
Яка головна думка твору?
2.
Робота з прислів’ями «Бажаннятрудитисяценайдорожчазнахідка»
–
Роз’єднай слова і прочитай прислів’я. Про
працю.
–
Чи відповідає воно головній думці твору? Доведи!
3. Як би по іншому назвав би це оповідання? Запиши.
VIII.
Підсумок уроку
1.
Інтерв’ю. Вправа «Мікрофон»
–
Хто такий Василь Сухомлинський?
–
Як називається оповідання, яке ви опрацювали на уроці?
–
Яка головна думка твору?
–
Чому бажання трудитися – це найдорожча знахідка для людини?
2.
Підбиття підсумків за таблицею оцінювання
–
Чи справдились ваші очікування?
–
Хто найкраще читав на уроці?
–
А кого ми можемо назвати найактивнішим, найстараннішим?
–
Хто проявив себе творчою особистістю?
3.
Самооцінка (оцінювання себе в аркушах оцінки)
–
Я був активним
–
Я старанно працював
–
Я давав аргументовані відповіді
–
Я доводив свою думку
Оцінка
IX.
Домашнє завдання
–
Читати оповідання. Відповідати на запитання.
–
Добрати і записати прислів’я, які відповідають головній думці твору (про
працю).
Немає коментарів:
Дописати коментар