четвер, 18 січня 2018 р.

Урок літературного читання в 3 класі за твором В.Сухомлинського "Який слід повинна залишити людина на Землі?"

В.С. Шастків,
вчитель-методист
смт. Путила, Чернівецька обл.
Урок читання. 3 клас
Тема.         Василь Сухомлинський. Який слід повинна залишити людина на землі?
Мета.         Розширити знання дітей про життя і творчість
                  В.Сухомлинського; вчити учнів розуміти текст, розвивати уміння виділяти головне і аналізувати, висловлювати свої міркування; збагачувати уявлення школярів про людяність; сприяти осмисленню філософського поняття “слід людини на землі”.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського, фільм Сонце Сухомлинського, картки-блискавки, картки на розширення поля читання, мультимедія.
Тип уроку: з використанням інноваційних технологій навчання.
                                                Хід уроку
1. Організація класу.
- Добрий день, діти. Бажаю вам гарного настрою, доброзичливого ставлення до товаришів, активної колективної праці. Посміхніться один одному.
- Вліво, вправо поверніться
  У долоні поплескайте
  Усіх гостей привітайте.
- Добрий день! 
— Діти, давайте сядемо всі зручно і скажемо нашу психоформулу:
         Люблю я свій розум,
Увагу і пам'ять.
Працює мій мозок,
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно,
Вчителя слово
Здійсню я практично.
— От і добре. А щоб все це ми здійснили, давайте дамо рекламу нашому уроку.
Ми будемо:
Урок буде:
• уважні;
• активні;
• творчі
• цікавий;
• продуктивний;
• творчий
— Саме таким повинен бути урок, і я дуже задоволена, що ви такі мудрі.
2. Актуалізація відомих знань, умінь та навичок
Розминка для очей
1) Око-тренінг
•     Вгору — вниз;
•     зі сторони в сторону;
обвести очима сторони прямокутника; роздивляємось велику арку чи веселку;
•     покліпати віями.
2) Зробіть «китайські» оченята, посміхніться одне одному.
 Розчитування
а) Вправи на дихання (вдихаємо повітря, на видих вимовляємо голосні звуки а, о, у, є, и, і).
б) Вправи на розвиток артикуляції
Зо-со-зі-си                    ву-фо-фи-фі
Читання складів з наростаючою кількістю приголосних звуків.
         Во-тко-ство-сткво                  ро-гро-стро-ствро      
Інтонування
Людина в світ приходить для добра.
         Прочитати:
-         спокійно;
-         сумно;
-         весело;
-         з питальною інтонацією.
         Дітям життя присвятив,
Все їм віддав без вагання.
Він їх безмежно любив,
Знав їх сердець поривання.
         В спадщину нам залишив
         Чисті джерела науки.
         Нас з тих джерел напоїв
         Духом надмірно високим.
Хто присвятив дітям все своє життя?
         Сьогодні ми продовжуємо вивчати творчість великого українського педагога, мудрого вчителя, письменника Василя Сухомлинського. Епіграфом до уроку є дане прислівя, прочитане вами.
3. Ознайомлення з планом роботи на уроці
1. Добре ім’я – найбільше багатство. 2. Випадки із життя.
3. Ми вдумливі слухачі.                          4. Ми пізнаємо мудрість.
5. Висловлюємо власні думки.                6. Чим мене збагатив урок.
4. “Добре ім’я – найбільше багатство”
Таким був Василь Олександрович Сухомлинський — великий педагог, мудрий учитель, чудова людина. Він віддавав дітям красу і тепло своєї душі, він ніс на долоні своє щире серце, бо був насправді доброю і щирою людиною. В його палкому серці жила велика доброта і любов до всього світу.
Василь Сухомлинський не тільки учив дітей, він прищеп­лював кожному з них найкращі людські якості, виховував у них добро­ту, чуйність, людяність, патріотизм, лю­бов до матері і до людей та до рідної матері-Вітчизни.
Мудрий учитель писав для дітей чудові твори: коротенькі і ду­же змістовні, повчальні й цікаві для кожного. Його любов до дітей була такою великою, як сонце.
Наро­дився Василь Сухомлинський в 1918 році в селі Василівка на Хер­сонщині (тепер Кіровоградська область) у бідній селянській сім'ї. Ріс він, як і всі діти у той час. Та серце у нього було чутливе і щире, переповнене ніжністю і любов'ю до людей і навко­лишнього світу. Він вирішив присвятити своє життя нав­чанню і вихованню дітей. Тому і пішов освітянською стежиною.
Подолавши всі житейські труднощі, пройшовши через страшну війну і біду, через нестачі і голод, через по­ранення і всілякі біди, він ще більше переконався у тому, що його покликання — діти, яким він прагнув віддати своє серце і, сповнену світлою любов'ю, сонячну душу. (Перегляд кадрів з діафільму Сонце Сухомлинського)
Отож з 1935 року він починає свою педагогічну діяльність, а з 1948 року і до останнього подиху свого життя (1970 р.) Василь Сухомлинський — незмінний ди­ректор Павлиської школи.
Тут, у мальовничому селі він трудився, творив, вчив і виховував дітей. Сотні його вихованців пішли у світ зі світлою і щирою душею. Такі люди роблять наш світ яск­равим і радісним, чистим і світлим, добрим і сонячним. Для цього варто жити.
Картки-блискавки
дощі           незнайомий
Віталик      Петрик
літак           Юрко
батько        горбатенька
       Читання анаграм                           
вазли                   тингвик
васло                   ниєтамця
нькі                     уткі
         - Де зустрічались дані слова?
5. Перевірка домашнього завдання. В. Сухомлинський Гвинтик
         Прочитайте
-         Як Юрко готував домашнє завдання з граматики?
-         Як батько віднісся до його виконання?
-         Зачитайте діалог між батьком і Юрком.
-         Від чого застерігає вас це оповідання.
-         Як по-іншому можна назвати оповідання. (Не почавши – не кінчиш)
-         Зачитайте складену власну розповідь на запропоновану у творі тему.
Висновок. Сенкан (пятирядок)
                   Людина
                   Наполеглива, зібрана.
                   Працює, контролює, зосереджується.
                   Прагне досягти високого успіху.
                   Трудівниця.
  6. Вивчення нового матеріалу
         6.1. Гра Поміняйте місцями
         Діти розглядають запис і знаходять слова у стовпчиках. Читають кожне слово у звичайному темпі, потім – пришвидшено.

         - Подумайте, як поміняти ці слова місцями, щоб вийшло речення.

(Який слід повинна залишити людина на землі?)
—  Яке це речення? (Питальне.)
—  Чи можете відповісти на це запитання?
Вам допоможе у цьому оповідання В. Сухомлинського з такою ж назвою.
   6.2. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського "Який слід повинна зали­шити людина на землі?"
Читання вчителем оповідання Який слід повинна залишити людина на землі?
- Як склалася доля Хлопчика?
а)  Вправа на розширення поля читання


б) Словникова робота
— Доберіть синоніми до слова:
докір (осуд, звинувачення)
   Як ви розумієте слова:
осторонь (збоку, окремо, біля, коло),
знизують плечима (рухом плечей виявляти здивування, нерозуміння), випестувати (дбай­ливо доглядати, виплекати)
Доберіть антоніми до слів:
старий (молодий),
докір (похвала),
згада­лась (забулась),
найнижчий (найвищий).
 6.3. Вдумливі слухачі
Читання мовчки
Гра Ви – учителі, я – учениця
Поставте запитання до прочитаного тексту.
 6.4. Ми пізнаємо мудрість
Різні види читання    
Ланцюжком (1-ша частина)
-         Які почуття переживав старий Майстер?
-         Як склалося життя Хлопчика через багато років?
Читання в парах. Ми - друзі (по реченню, другу частину)
-         Що згадав старий уже Чоловік на старості років?
-         Як прийняло його рідне село?
Читання діалогу
   Зачитайте діалог чоловіка з дідусем.
   Хто з них є головним персонажем твору? Чому так думаєте?
Гра Небо і земля
   Чому старий Чоловік нічого не зміг відповісти дідусеві?
   Що згадалось йому?
Гра “Скарбничка”
(Читають упродовж 15 секунд, ставлять крапку. Ще читають два рази цю саму частину. Після третього разу підраховують, на скільки слів більше прочитали, порівняно з першим. Ці слова є “скарбничкою”).
Гра Незнайко
Вчитель бере будь-яке речення з казки, починає його читати, зупиняється, а діти продовжують читати далі.
Вибіркове читання.
   Знайдіть в оповіданні зачин і кінцівку.
    Чи усвідомив Чоловік суть життя? Доведіть свою думку.
Фізкультхвилинка
                  Добро творити на Землі
                   Людині лиш на диво.
                   І навіть діточки малі
                   Всі знають це давно.
                  Краса і море доброти
                   Оточує нас всіх.
                   Подібним будь до сонця ти,
                   Щоб зазвучав твій сміх.
                 Щоб ти освітлював всім шлях,
                   Як сонце з висоти.
                   Хай сяє усмішка в очах.
                   Будь завжди добрим ти!
         Визначення головної думки твору (Робота в парах)
— Який слід залишив Чоловік? Чи такий слід мав на увазі автор, даю­чи оповіданню заголовок?
— Поміркуйте, який слід повинна залишити на землі людина. (Побу­дований будинок, добрі справи, посаджені дерева, виховані діти, вирощений урожай, складену пісню, написану книгу. Це має бути така справа, яка б і після смерті людини нагадувала про неї іншим.)
Творче завдання. Складіть прислівя з окремих слів
людини – Краса, в добрих, в праці, ділах. 
—  Прочитайте прислів'я, що після оповідання (с.71).
— Яке з них виражає головну думку оповідання?
  7. Творче мислення. Технологія Метод Прес
         Людина народжується, росте, розвивається, зріє, старіє, і кожний день правильно прожитого життя робить її мудрішою й збагачує її досвід.
. Позиція: Я вважаю, що я живу для того, щоб…
. Обгрунтування: … тому що…
. Приклад: … наприклад…
. Висновок: …Отже, (тому) вважаю, що я людина. На мені лежить відповідальність за цей світ.
        8. Підсумок уроку
Тільки праця залишає слід на землі. Людське серце має бути відкри­тим  для добра, людяності, щирості і любові.
Саме таким було серце Василя Сухомлинського — чудового письменника і учителя від Бога.
         Він залишив назавжди
Слід після себе у світі,
Слід той не зможуть змести
Сиві і славні століття.
(Г. Орел)
— Таким повинно бути серце кожного з нас. І пам'ятайте, що ви — лю­дина. Людина, — стверджував Сухомлинський, — народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.
         Ми співавтори. (Робота в групах)
Тепер давайте з вами, діти, складемо вірш про те, яким треба бути в житті, бо ж всі ми з вами прийшли у цей світ для добра. Останнє слово кожного другого рядка ви до­биратимете в риму самі.
Щедро ллє проміння сонце
У твоє й моє ВІКОНЦЕ.
Щоб в теплі ми виростали
Й світло людям ДАРУВАЛИ.
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов НЕСЛИ,
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім БУЛО.
         В світ прийшли ми: я і ти —
Для любові й ДОБРОТИ!
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і СИЛЬНИМ.
          Вчися правдою прожити,
Теплим словом вмій ЗІГРІТИ.
Вчись завжди допомагати
І людині СПІВЧУВАТИ.
          І старайся так прожити,
Щоб, як сонечко, СВІТИТИ!
І в душі завжди неси
Теплий промінь ДОБРОТИ!
         Чим збагатив мене урок?
За технологією «Мікрофон»
«Сьогоднішній урок допоміг зрозуміти мені, що життя це...».
На допомогу дітям вірш зі словами матері Терези:
Життя — це можливість. Скористайся нею.
Життя — це краса. Захопися нею.
Життя — це мрія. Здійсни її.
Життя — це виклик. Прийми його.  
Життя — це обов'язок твій насущний. Виконай його.
Життя — це гра. Стань гравцем.
Життя — це багатство. Не розтринькай його.
Життя — це надбання. Борони його.
Життя — це кохання. Насолодися ним сповна.
Життя — це таємниця. Пізнай її.
Життя — долина сліз. Здолай усе!
Життя — це пісня. Доспівай її до кінця.
Життя — це боротьба. Стань борцем.
Життя — безодня невідомого. Ступи в неї без страху.
Життя — це удача. Шукай цю мить.
Життя таке чудове — не змарнуй його!
Це твоє життя. Виборюй його!
                                               (Мати Тереза)
Вчитель. Спасибі діти! Нехай ваше життя буде щасливе.
9. Домашнє завдання
         Стислий переказ оповідання В. Сухомлинського Який слід повинна залишити людина на землі?

         Твір на тему: Що мене радує вжитті, а що – тривожить?

Немає коментарів:

Дописати коментар