неділя, 28 січня 2018 р.

Урок просто неба «Крижана бурулька»

Урок мислення та розвитку зв’язного мовлення в 2 класі
Вчитель: Дюдюнова Т. А.

Тема: Крижана бурулька
Мета: сформувати уявлення про умови виникнення зимового явища – бурульки; робудити уяву, викликати мотивацію до роботи; сформувати задум висловлювань; активізувати мовні засоби для вираження думки та розкривати творчі потенційні можливості дітей; сприяти формуванню здоров’язбережної поведінки учнів; розвивати уміння бачити красу навколо себе; виховувати любов до природи.
Хід уроку
       I.            Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок,
Нас він кличе на урок.
Одягнутися нам треба –
Урок буде просто неба.
(Учні одягаються та виходять з учителем на шкільне подвір’я)
    II.            Актуалізація опорних знань
1.     Відгадування загадки:
Пані крижана зі стріхи 
Ноги звісила для втіхи. 
А як сонце припече - 
Пані плаче і тече. (Бурулька)
2.     Бесіда про бурульку.
-         Які слова в загадці підказали вам відповідь?
-         Що ви знаєте про бурульку?
3.     Повідомлення теми  мети уроку
-         Ви, напевно, вже здогадалися, що наш зимовий урок присвячений цій крижаній пані – бурульці.
-         Ми з’ясуємо,
що таке бурулька,
коли і як вона виростає,
які бувають бурульки
та спробуємо створити казочку про бурульку.

 III.            Розширення знань учнів
1.     Дослідницька діяльність учнів
-         Отже, хто може розповісти, що таке бурулька?
-         Як переконатися, що бурулька – це мерзла вода? (Можна потримати в руці, бурулька почне розтавати і стікати водою. Можна бурульку покласти в посудину і занести в тепле приміщення)
-         На що схожа бурулька? (Морквинка, спис)
-         Де найчастіше можна побачити бурульку?
-         Чи міцно вони тримаються? Що буде, якщо бурулька упаде?
-         Як уберегтися від травми?
-         Коли виростають бурульки, в яку пору року?
-         Які бувають бурульки: великі чи маленькі?
2.     Розповідь вчителя про утворення бурульок.
Для появи цих крижаних «морквинок», потрібно декілька умов:
— температура трохи нижча від нуля градусів по Цельсію;
— сніг на поверхні даху або дощ.
Давайте розглянемо з вами процес утворення бурульок. Отож, зимового безхмарного дня сонце нагріває сніг на даху так, що на поверхні покрівлі, під снігом, температура стає близькою до нуля, а отже помаленьку сніг починає танути та стікати донизу.
На краю ринви, викочуючись з-під снігу, крапельки знову замерзають, перетворюючись на лід. Наступні крапельки замерзають вже на кризі. З часом крижана фігура видовжується завдяки новим надходженням водяних крапель і ніби росте донизу, приймаючи форму морквини. Сама ж бурулька на сонці в морозну погоду не тане, бо промені проходять крізь її прозору поверхню, наче крізь скло, зовсім не нагріваючи.
Під час морозної дощової погоди відбувається те саме, за винятком того, що кригою вкривається все довкола.
Бурульки — не лише краса та витонченість, це також і неабияка небезпека, адже набираючи свою критичну масу, вона може впасти з висоти ринви додолу. Завдяки своїй конусовидній формі бурулька завдасть шкоди здоров´ю людини чи тварини, на яку впаде. Тому взимку, а особливо ранньої весни потрібно бути дуже уважним проходячи попід будівлями.
(Учитель говорить, що частину уроку вони проведуть у класі. Для наочності бурульки можна занести до класу, поставити в посудину)
IV.            Розвиток зв’язного мовлення учнів
1.     Створення словничка.
Хто? Що?
Яка?
Що робить?
Допоміжні слова
Бурулька
Крижана морквинка
Зимовий меч
Крижана пані
Зимовий музичний інструмент 



Тверда
Крижана
Морозяна
Іскриста
Гостра
Небезпечна
Красива
Висить
Стікає
Крапає
Плаче
Губить сльози
Виграє
Дзвенять
Дарують звуки
Ринва
Дах
Взимку
Відлига
Навесні
Витонченість
Вітер-музикант

2.     Вибір теми для написання казки:
-         Народження бурульки
-         Крижана морквинка
-         Зимовий меч
-         Крижана пані – донечка Сонця та Морозу
-         Зимова музика
(Обираючи тему, учні з’ясовують зміст майбутньої казки: хто діятиме у казці, які події відбуватимуться, чим завершиться казка)
3.     Самостійна творча діяльність учнів: написання казки за обраною темою.
4.     Презентація власних творчих робіт учнів.
   V.            Підсумок уроку.
-         Чи сподобалось вам спостерігати за бурульками?
-         Що потрібно, щоб утворилися бурульки?
-         Чия казочка вам сподобалась найбільше?
-         Чи можна намалювати бурульки? Як?
Домашнє завдання: намалювати малюнок до своє написаної казки.


Немає коментарів:

Дописати коментар