Урок літературного читання в 2 класі за твором В. Сухомлинського
«Покинуте кошеня»
Вчитель: Дюдюнова Т. А.
Тема уроку: Чи легко приносити радість іншим? В.Сухомлинський «Покинуте кошеня»
Мета уроку: 1.
Формування ключових компетентностей:
-
вміння вчитися -
самоорганізовуватися до навчальної діяльності у
взаємодії, докладати зусиль до досягнення результату,
доводити роботу до кінця;
-
загальнокультурна –
дотримуватися норм мовленнєвої культури,
опановувати моделі толерантної
поведінки;
-
соціальна - здатність до співробітництва у
групі, мобільність, уміння адаптуватись та виконувати різні функції у
колективі;
-
здоров’язбережувальна –
уміння критично ставитись до різних ситуацій;
-
громадянської компетентності – шанобливе ставлення
до людей, які
тебе оточують;
-
інформаційно-комунікаційна -
уміння використовувати джерела інформації.
2. Формування предметних компетентностей:
-
формувати навички
швидкого, правильного, свідомого читання;
-
розвивати
індивідуальні здібності кожного учня, пам'ять, мовлення , творчу уяву, вміння
працювати;
-
виховувати почуття
емпатії, співчуття до тварин та бережливе ставлення до природи, пізнавальну
активність.
Обладнання: ілюстрації
кошеняти (3 шт), до вправи «Уважне око», відео твору «Покинуте кошеня», портрет
Сухомлинського;
складові таблиці, картки з деформованим
словом, набори кольорових карточок на кожного учня, смужки
для кольорограм, намальоване кошеня білим восковим олівцем для кожного учня.
Тип уроку:
урок вивчення
нового матеріалу.
Особливості проведення
уроку: урок з
використанням методів арт-педагогіки .
Х І Д У Р О К У
Хід уроку
I.
Організаційний
момент
Організаційна настанова
Ось і все, дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок,
І щоб він пройшов не марно,
Ми старатись будем гарно
Емоційна настанова. Гра «Покажи настрій»
-
Якого
кольору радість? Покажіть картку відповідного кольору.
-
Якого
кольору успіх? Добро?
-
А
сум? Страх? Образа?
-
Який
у вас зараз настрій?
II.
Розвиток
читацьких навичок
1.
Артикуляційні
вправи
- А щоб
добре працювати , треба ротик повправляти.
- Почистіть
зубки язичком.
- Вправа
« Конячка стукає копитцем», «Дмухаємо на пір’їнку»
2.
Промовляння
скоромовки
Кит кота на
хвилях катав –
Кит
у воді, кіт на
киті
3.
Інтонування
речень
«Ой, що це?» , «Ой , як гарно» (написані на дошці)
У реченнях передати здивування, захоплення, подив,
образа, біль, задоволення
4.
Робота
зі складовою таблицею
5.
Читання
речень з деформованим одним словом (за Едигеєм)
III.
Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Уважне око»
На дошці прикріплено склади в геометричних фігурах .
-
Діти, прочитавши склади в трикутниках ви дізнаєтесь, хто автор твору, з яким ми сьогодні будемо
працювати. ( В.Сухомлинський)
-
Що ви знаєте про автора?
-
З якими творами цього автора ми знайомі?
2. Відгадування загадок:
Сидить на віконці кішка:
Лапи, як у кішки,
вуха,
як у кішки,
але не кішка (Кіт)
В хаті я мишей ганяю,
Вуса ще з дитинства маю,
Лапками чешусь щодня.
Я пухнасте … (Кошеня)
3. Робота в групах. Вправа
«Галерея»: вчитель кожній з груп дає фото
(малюнок) кошенятка, пропонує уважно розглянути тваринку та дібрати її
характерні ознаки.
Представники груп звітують про виконану роботу. Підсумовуючи результати
роботи кожної групи педагог записує на дошці визначені ознаки тваринки за винятком тих, що повторюються.
4. Порівняльна
характеристика за кругами Вена:
-
А тепер
заплющіть очі і уявіть собі покинуте кошенятко. Чим відрізняється воно від
звичайного? (Перераховані учнями ознаки учитель теж записує на дошці поруч з попереднім
записом. Далі пропонує дітям за допомогою діаграми Вена колективно здійснити
порівняльну характеристику звичайного та покинутого кошеняти.)
ІV. Оголошення теми та мети уроку.
V. Ознайомлення
з новим твором.
1.
Первинне ознайомлення з текстом – перегляд відео
-
Що вам найбільше
сподобалось в оповіданні?
2. Самостійне читання тексту. Вправа «Дощ іде»
За командами
вчителя діти читають з різною швидкістю та силою голосу:
- сяє сонечко (читають мовчки в спокійному
темпі)
- накрапає (читають бубнінням в пришвидшеному
темпі)
- злива (читають голосно і швидко)
- дощ скінчився, сяє сонечко
3.
Бесіда за змістом прочитаного:
-
Як кошенятко опинилося на вулиці?
-
Як описано його стан?
-
Як поставились перехожі до кошеняти?
-
З чого видно, що Наталочка добра дівчинка?
VІ. Удосконалення техніки читання та розвитку мовлення учнів
1.
Вправа «Читання-запитання»:
Учень читає одне
речення і ставить запитання, на яке б була відповідь у прочитаному ним реченні.
Наступне речення читає учень, який відповів на запитання.
2.
Створення кольорограми.
Діти мають стрічку,
поділену на частини, що відповідають логічно завершеним частинам прочитаного
твору (в даному випадку – 4). Завдання: прочитати ще раз твір та зафарбувати
частину кольорограми тим кольором, який відповідає настрою уривка тексту.
-
Яким кольором ви зафарбували першу частину кольорограми?
-
Чому саме таким, який настрій ви передали?
-
Про що розповідається в цій частині твору?
-
Яке речення слід читати з почуттям тривоги?
-
Яке з почуттям вдячності, радості?
3.
Вибіркове читання:
-
Прочитайте речення, в яких говориться, що кошенятко
боялося.
-
Речення, в якому пояснюється, чому нявчало кошеня.
-
Речення, в якому говориться, що людям було шкода котика.
-
Речення про те, як діяла Наталочка.
-
Речення, яке пояснює, де взялося кошеня на дорозі.
-
Речення, яке вказує, де саме знайшла Наталочка тваринку.
-
Речення, в якому говориться, що кошенятко було вдячне
дівчинці.
4.
Евристична бесіда:
-
Отже, ви
вважаєте, що Наталочка вчинила правильно, забравши кошенятко додому? (Так)
-
В оповіданні про
це нічого не сказано, але спробуйте уявити як могла відреагувати мама чи інші
члени сім’ї на даний вчинок Наталочки. (Відповіді дітей)
-
А що, коли
кошенятко хворе і може заразити Наталочку та її рідних? (Відповіді дітей)
-
А якщо Наталочка
вже принесла додому кілька кошенят, і цього разу мама скаже їй: „Віднеси туди,
де взяла!” Чи не повториться таким чином історія знову? (Відповіді дітей)
-
Як би ви тепер
відповіли на запитання: „Добре чи погано зробила Наталочка, забравши кошенятко
додому?” (Відповіді дітей)
-
Щоб ви порадили Наталочці?
5. Вправа «Перевтілення». Завдання за варіантами:
ü Розповісти історію від імені Наталочки.
ü Розповісти історію від імені кошеняти.
ü Спробувати переконати маму залишити знайду.
6.
Ілюстрування твору
-
Чи подобається вам чорний колір?
-
Що можна намалювати ним?
-
Немає кольорів поганих і хороших. Зараз чорний колір
допоможе нам намалювати головного персонажа нашого оповідання. Візьміть пензлик
та чорною фарбою зафарбуйте аркуш. (На аркушах дітей восковим білим олівцем
намальований малюнок котика. Зафарбовуючи фарбою аркуш, на ньому лишиться
зображення кошеняти).
VІІ. Підсумок
уроку.
-
Якщо ви зустріли бездомне кошенятко, чим можна йому
допомогти?
-
Зачитайте речення, яке вам найбільше сподобалось.
-
То скажіть, чи легко приносити радість іншим?
Домашнє завдання: Придумайте
свою кінцівку оповідання.
Немає коментарів:
Дописати коментар